SMF var i Västerås på ett studiebesök hos en utbildnings-anordnare där man utbildar sig till b.la. Installationselektriker. Då vi fortfarande lever i en pandemi så kunde de endast ta emot två gäster, det var Razmus från SMF och Vesa Sandström som är pedagog på kursen. Vi fick se hur de jobbar med olika elkopplingar, felsökningar och hur man drar säker el. Utbildningen är mycket praktisk men det är väldigt bra att ha matematik med sig innan man påbörjar utbildningen. För att gå en sådan här utbildning så är det via Arbetsförmedlingen man söker, dessutom ska man inte ha gymnasiekompetensen klar, då utbildningen riktar sig åt dem som är längst bort från arbetsmarknaden. Razmus ska nu fundera hur han ska göra, sen får vi se om han är en blivande Elektriker i framtiden.

Text&foto: Vesa Sandström 

Print Friendly, PDF & Email