För ett år sedan tog jag studenten på St Eskil Gymnasium. Corona-pandemin hade redan börjat komma och gå med restriktioner. Jag och alla andra studenter hade sett fram emot en student med lastbilsflak, springa ut och se anhöriga som står och väntar med ens studentskylt och även kunna ha studentfirande med familjen. Detta fick vi studenter 2020 inte vara med om. 

Nu är det snart dags för studenterna 2021 och det ser ut att bli på samma sätt även i år. Förbjudet att åka lastbilsflak, ex antal personer får bara vistas i sällskap och på skolgården får bara två personer ta emot studenterna när de springer ut. Jag tycker det är tråkigt att vi inte kan träffas tillsammans på olika evangemang och likaså ta emot alla studenter på skolgården som för många blir ett minne för livet.

Studenten är ändå en viktig och speciell dag för alla studenter. Det är en lång och väntansfull studentdag, det visar på att man klarat sig igenom de tre år på gymnasiet och att man är förberedd att ta nästa steg ut i arbetslivet eller gå vidare till universitet/högskola. Förhoppningsvis om alla har tagit vaccination och att smittspridningen minskar så får studenterna 2022 ta en “traditionell” examen/student men det är de ingen som vet i dagsläget. Om jag ska ge ett tips till alla där ute som tar studenten i sommar så är det:

– Ta studenten med storm och ‘ha kul’ trots denna pandemi.

Text&foto: Malin Nilsson