Åsa folkhögskola har flera olika kurser där kreativiteten får frodas. Skolan erbjuder utöver allmän kurs bland annat danskurser och musikkurser.  Om tiden på musikkursen säger deltagaren Sabina-

Det är en väldigt bred linje med mycket musikalisk glädje där nivån är hög mellan både elever och lärare. Det är att man får spela med varandra och lära sig av varandra, en ömsesidig respekt musiker emellan. Och såklart, gemenskapen, på Åsa får man vänner för livet!
Onsdagen den 20 oktober kommer banden Olympus Mons och SOL-stages of love till Eskilstuna  folkhögskola för att bjuda deltagarna på musik. De går på klockan 10:00 och det kommer även att sändas digitalt. Banden finner inspiration i varandra och experimenterar med soul, funk, neo-soul och fusion.
Text: Tobias Ehlin Foto: SOL och Olympus Mons