Valet 2022 en dans på knivens egg

För tillfället leder högerblocket och det ser ut som att de går en seger till mötes, om en en väldigt knapp sådan. Det återstår dock fortfarande både röster att räkna och omräkna. Klart är att oavsett vilken sida som slutligen står som segrare ser valet ut att bli en parlamentarisk rysare. Båda sidor kommer ha svårt att bilda regering och blocköverskridande samarbeten är ett måste för att få igenom sin politik. Tyvärr får vi nog vänta ytterligare dagar för att få ett klart besked i vilken sida som får uppdraget att bilda regering.

Ställningen för partierna.

Enligt de senaste siffrorna så går S, SD och MP framåt med varierande framgång. Störst framgång i det här valet har Sverigedemokraterna med en ökning på 3,1 procentenheter. Enligt Dick Erixon chefredaktör för SD:s egna tidning Samtiden beror deras framgång mycket på att krisen som vi ser nu i samhället med ökat gängvåld och skenande elpriser med mera och kriget i Ukraina gör att deras frågor lyfts upp i ljuset.

Mandatfördelningen just nu

Läs mer om det aktuella valet på svt.se 

Text: Tobias Ehlin Foto: Svt.se

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *