Måndagen den 20/11 fick Eskilstuna folkhögskola besök av sin systerskola Åsa folkhögskola. En rad olika aktiviteter erbjöds under dagen och dessa var välbesökta. En av dessa aktiviteter var en workshop med skoltidningen.  Under workshopen så talades det bland annat om medias roll I ett demokratiskt samhälle, om sanning och vad som får publiceras med mera. 

 

När det var dags att skriva något eget valde deltagarna att skriva om hur de ser på folkbildning och folkhögskola och ville demonstrera sina tankar och låta skoltidningen få ta del av det. Det var uppenbart att folkhögskolan ligger deltagarna varmt om hjärtat. Här nedan är några citat från deltagare under workshopen. 

Några av deltagarna på skoltidningsworkshopen

”Åsa folkhögskola är viktig för mig eller alla invandrare, både för att integreras i kulturen men också för tt lära sig det svenska språket, andra skolformer fokuserar mer på enbart språkundervisning medan Åsa folkhögskola fokuserar på helheten. ” – Lina, Åsa folkhögskola 

”Folkhögskolor är viktiga för att de ger möjlighet till människor som vill lära sig språk, plugga upp sina ämnen och få Jobb. Folkhögskolan är bra för att man utveckla<s som person, man känner sig modigare, gladare med mera.” – Hanin, Eskilstuna folkhögskola 

”Vi måste ta upp vår protest tills en väg öppnas för oss och vi kan fortsätta vår utbildning. Folkhögskolan är mycket viktig för oss så att vi kan studera och få fortsätta utan permanent uppehållstillstånd.” Anonym

”Folkhögskolan är jätteviktig för mig. Utan det jag ska inte hitta jobb.” Sabina 

”Sluta tänka på sig själv. Tänk på de andra som behöver mer att förstå språket och behålla vår egna kultur. Svenska språket är så svårt och Åsa folkhögskola är bästa skolan som jag haft.” – Anonym

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *